היטל השבחה תל אביב

היטל השבחה בתל אביב

היטל השבחה בתל אביב מגיע לסכומים עצומים, לאחר כניסתן לתוקף של תכניות הרובעים 3 ו-4 בעיר, במהלך שנת 2018. משרדנו, המייצג בעלי נכסים רבים ברובעים, מוכיח כי ניתן להתמודד בהצלחה עם האתגר השמאי בהפחתה דרמטית של היטל השבחה תל אביב, עד לביטולו המוחלט.

כדאי לדעת: תכניות הרובעים חלות על בניינים ישנים רבים בצפון העיר ובמרכזה, ומעודדות התחדשות עירונית בדרך של תוספת קומות או הריסה ובנייה מחדש, תוך קבלת היתרים במסלול מהיר וללא התנגדויות.

ככל שכוונת עיריית תל אביב היא להגדיל באמצעות תכניות אלו את היצע הדירות בעיר ולחזק תשתיות קיימות, הרי הן נמצאות כשנויות במחלוקת: מצד אחד, התוכניות מגדירות את תוספת זכויות הבנייה שניתן לקבל בכל אזור ואזור מכוחה של תמ”א 38, ומספקות ודאות לתושבים וליזמים; מצד שני, בעוד זכויות הבנייה שמעניקה תמ”א 38 פטורות על פי החוק מהיטל השבחה, עיריית תל אביב דורשת היטל השבחה עבור כל עסקת מכירה של נכס בשטחי הרבעים.

כתוצאה מכך, בעלי נכסים בתל אביב מתמודדים עם היטל השבחה המגיע לכ-15% עד 30% ממחיר המכירה, דבר הפוגע משמעותית בתמורה הכספית הנותרת בידיהם.  

על מה מדובר? לדוגמה, על דירות ישנות בנות 60-70 מ”ר, הנמכרות בסביבות 2.4-2.8 מיליון ₪ (לפי כ-40 אלף ₪ למ”ר). היטל השבחה בגין מכירת דירה שכזו, כלומר הכסף שבעל הנכס צריך לשלם בעקבות מכירתה, עומד בממוצע על כ-600,00 ₪, מחצית מחישוב ההשבחה הכוללת אשר עומד על כ-1.2 מיליון ₪.

בחשבון פשוט, בעל הנכס משלם במקרה זה היטל השבחה בשיעור של 25% מהעסקה לעיריית תל אביב!, או במילים אחרות: מס לעירייה

עד כמה שהדבר נשמע דרקוני, מסתבר שניתן להתמודד עם היטל השבחה בתל אביב – ולמנוע את הגזרה הכואבת מאוד בכיס.  

מניסיון רב ומתוצאות מוכחות בעשרות רבות של תיקים, הצליח משרדנו להביא במסלול של ערעור בפני שמאים מכריעים להפחתות דרמטיות ו/או לביטולים מוחלטים של היטל השבחה בתל אביב, ביחס לדרישות מבעלי נכסים ברובעים.

אז איך אנחנו יכולים לעזור בהפחתת היטל השבחה מעיריית תל אביב ?

הייצוג של משרדנו במסלול של שמאי מכריע כולל הגשת ערעור מקצועי ומקיף, הכולל טיעונים מפורטים, ניתוח מצבים, תכניות קודמות ומאפייני הסביבה, בחינה מדוקדקת האם בכלל קיימת השבחה בנכס ושורה ארוכה של היבטים שמאיים נוספים.

כל אלה מסתכמים לעבודה מערכתית מאומצת, בתאום מלא מול הנישום, ככל שנדרש ולרבות ייצוגו הלכה למעשה במעמד הערעור, מתוך מחויבות חסרת פשרות להגן על זכויותיו.

בשורה התחתונה, החל מהשומה המכריעה הראשונה על השבחה בעקבות תכניות הרובעים בתל אביב, שנפסקה לטובת נישום שייצגנו ברובע 3 בסוף אוקטובר 2018, משרדנו רשם הצלחות מקצועיות בכל התיקים שטיפל בהם עד כה: הפחתות של לפחות 80% ויותר מהיטל השבחה תל אביב או מחיקת דרישת העירייה.

נשמח, כתמיד, לעמוד לרשות כל בעל נכס המתמודד עם דרישת היטל השבחה בתל אביב. נעשה ככל שבידינו המקצועיות, המנוסות והאמינות, להגן על תמורתו הכספית בגין עסקת מכירה, תמורה לה הוא זכאי בזכות רבה!

מהי תוכנית רובע 3 בתל אביב ומה המשמעויות עבור היטלי ההשבחה בת”א ?

תכנית רובע 3 בתל-אביב נכנסה לתוקף בתחילת שנת 2018.

רובע 3 מתפרש מהים במערב ועד לרחוב אבן גבירול במזרח, מרחובות בן-ציון ומרמורק בדרום ועד לנחל הירקון בצפון.

המשמעות של תכנית רובע 3 היא לא פחות מדרמטית: בניינים הכוללים תוספת קומות או הריסה ובנייה מחדש, צפויים לקבל היתרים במסלול מהיר וללא התנגדויות. יחד עם זאת, במימוש בדרך של מכר, סביר להניח ויידרש ממוכרי דירות ברובע 3 היטלי השבחה בגין הזכויות הנובעות מהתכנית, העלולים להגיע למאות אלפי שקלים באזור הביקוש האמור.

יוטעם ויודגש, כי דרישת התשלום תגיע גם אם הדיירים בבניין נתון הממוקם ברובע 3 לא רצו בתכנית להתחדשות וחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, ומעולם לא הייתה להם כוונה לקדם תמ”א 38 בבניין.

מובן מאליו, כי גביית היטל ההשבחה ממוכרי הנכסים ברובע 3 תיפגע בתמורה הכספית בגין עסקת המכר ו/או תערים קשיים רבים במימושה אל מול הרוכשים הפוטנציאליים. העמסת העלויות הנלוות מההיטל תפחית בשורה התחתונה מהערך הכספי שיקבל המוכר. מנגד, גלגול אותן העלויות על הרוכש עלול להרתיעו מביצוע העסקה ועד לביטולה.

לאור האמור, אנו ממליצים לבעלי נכסים ו/או עניין ברובע 3 לבחון לעומקן של העסקאות את כדאיותן הכלכלית.

לכל שאלה, סיוע או שירות שמאי נדרש המתייחס לבחינת הכדאיות הכלכלית בפרויקטים ברובע 3, נשמח לעמוד לשירותכם.

 

רק רגע הדף נטען